استابیلایزر فاراتل

استابلایزر فاراتل

استابلایزر فاراتل یا ترانس فاراتل از سری محصولات حفاظت از برق شرکت فاراتل است که به منظور تنظیم و تثبیت ولتاژ برق و جلوگیری از آسیب نوسانات برق شهری طراحی و ساخته شده است.شرکت فاراتل در بیست و هفتم خردادماه سال ۱۳۵۲ بصورت رسمی تاسیس گردید.

فاراتل به عنوان یکی از مشهورترین برندهای ایرانی تولید کننده انواع ترانس، استابلایزر، یوپی‌اس، باتری و کابینت باتری است.استابلایزر های این برند می توانند با دارا بودن سیستم رله ای یکی از تنظیم کننده های ولتاژ خوب در زمینه رله کردن نوسان برق شهری باشد

انواع استابلایزر فاراتل

AVR (استابیلایزر)

STB (استابیلایزر)

Prince (استابیلایزر)

استابلایزر چیست؟

استابلایزر ولتاژ دستگاهی الکترونیکی است که تضمین می کند یک وسیله ی برقی، از جریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهد کرد. به بیان دقیق تر، کمبود، ازدیاد یا نوسان های ناگهانی و ذره بینی، در پشت استابلایزر باقی خواهند ماند و آن چه به یک مثلا یخچال می رسد، صاف است و دقیق و بی مشکل.

استابلایزر فاراتل نوع AVR

استابلایزر یا ترانس اتوماتیک فاراتل نوع AVR دارای چهار مدل مختلف است یکی ترانس مناسب تجهیزات برقی منازل تا ۳۲ آمپر که برای کولرهای گازی نیز قابل استفاده است. نوع دیگر ترانسی است که برای تجهیزات برقی منازل تا ۲۵ آمپر به کار می رود و برای کولرهای گازی و تقویت و تثبیت ولتاژ برق شهر استفاده می شود. در آخر نوع دیگر استابلایزر فاراتل نوع AVR مدلی است که برای یخچال و فریزها به کار می رود و می توانند به صورت رومیزی در فضاهای مختلف خانه مورد استفاده قرار گیرند.

استابلایزر فاراتل سری AVR را می توان به صورت دیواری بعد از کنتور (مجموعه کلیدهای مینیاتوری) نصب کرد و از آن برای حفاظت از دستگاه های الکترونیکی منازل مانند یخچال و فریزر، سیستم های صوتی و تصویری، لباسشویی، ظرفشویی، روشنایی ها، کولرهای آبی و گازی ۲۴۰۰۰ یا نهایتا ۳۰۰۰۰ BTU استفاده کرد. استابلایزر AVR می تواند وسایل برقی را در برابر ولتاژ ورودی و خروجی خارج از محدوده مجاز محافظت نماید و محصولات این سری دارای فیلتر برای حفاظت از دستگاه ها در مقابل نوساناتها و اختلالات برق شهر می باشند.

استابلایزر فاراتل مدل STB25R

مناسب سیستم‌های کامپیوتری و دستگاه‌های الکترونیکی خانگی و اداری، نظیر کامپیوتر های شخصی و لوازم جانبی آن، سیستم های صوتی و تصویری،Setup Box ها، سیستم های کنترل و نظارت تصویری، درب بازکن های اتوماتیک، کنسول های بازی، ماشینهای اداری، تلفن های سانترال و معمولی، سیستم های مخابراتی، برخی از تجهیزات آزمایشگاهی و اندازه گیری و….

 • طراحی شده برای استفاده رومیزی
 • دارای سیستم حفاظت در مقابل ولتاژ ورودی و خروجی خارج از محدوده مجاز
 • دارای فیلتر جهت حفاظت دستگاه‌های مصرفی در مقابل نوساناتها و اختلالات برق شهر
 • مجهز به هشداردهنده صوتی
 • مجهز به مدار تاخیر جهت حفاظت دستگاه‌های مصرفی هنگام قطع و وصل برق شهر
 • مجهز به سه پریز ارت‌دار خروجی جهت استفاده هم‌زمان مصرف‌کننده‌های مختلف

استابلایزر فاراتل نوع Prince

استابلایزرهای سری پرینس دارای مدل های مختلف مناسب برای یخچال فریزر، تلویزیون، کولر گازی، دستگاه کپی، پرینتر و پلاتر می باشد. استابلایزر Prince FRZ در مدل های مختلفی تولید شده است و برای یخچال و فریزهای خانگی از ۲۵ فوت تا ۴۰ فوت و یخچال فریزرهای فروشگاهی قابل استفاده می باشد. استابلایزر سری Prince TV محافظ ولتاژ های هوشمندی هستند که برای حفاظت از تلویزیون های LED و ال سی دی همچنین دستگاه های متصل به آنها مانند گیرنده های دیجیتال، سینمای خانگی، دستگاه های پخش موزیک و غیره به کار می رود.

استابلایزر فاراتل سری Prince AC می تواند برای انواع کولر گازی استفاده شود. این محصولات مجهز به میکروکنترلر های سریع و تکنولوژی کنترل دیجیتال می باشند و به خوبی می توانند از کولرهای گازی در برابر نوسانات و اختلالات برق شهری محافظت کنند. از محصولات جدید شرکت فاراتل می توان به استابلایزرهای Prince CPR اشاره کرد که برای محافظت از دستگاه هایی مانند کپی، پرینتر، پلاتر و دستگاه های کامپیوتری به کار می روند. به صورت کلی می توان گفت استابلایزرهای فاراتل سری پرینس از محصولات تخصصی هستند که برای محافظت از وسایل برقی مختلف تولید شده و هرکدام کاربرد منحصر به فرد خود را دارند.

استابلایزر فاراتل با کاربری خاص:

 • برای سیستم صوتی تصویری
 • برای یخچال فریزر خانگی
 • برای کولرگازی
 • برای تجهیزات پزشکی

ترانس فاراتل خانگی در مدل های تکفاز:

 • ۶ کیلو ولت آمپر
 • ۸ کیلو ولت آمپر
 • ۱۲ کیلو ولت آمپر

در مدل سه فاز:

 • ۱۶.۵ کیلو ولت آمپر
stabilizer چه کاری انجام می دهد؟

تثبیت کننده ها ابداعی ثابت جهت تثبیت ولتاژ مطلوب شما قبل از تغذیه تجهیزات متصل هستند. اگر ولتاژ کم شما ولتاژ خروجی شما باشد، این نوسانات ولتاژ را تأسیس می کند و برای تنظیم دامنه ثابت ولتاژ تنظیم می کند. تثبیت کننده شما آن را حس می کند، آن را به میزان ولتاژ مورد نیاز افزایش می دهد و سپس تجهیزات متصل را تغذیه می کند تا بدون مشکل کار کنند.

دستگاه های تثبیت کننده ولتاژ با استفاده از مدار الکترونیکی این کار را انجام می دهند، که شیرهای مورد نیاز یک ترانسفورماتور خودکار داخلی را با کمک رله های الکترومغناطیسی با کیفیت بالا تغییر می دهد تا ولتاژ مطلوبی تولید کند. اگر ولتاژ تأمین شده در محدوده قرار نگیرد، یک مکانیزم شیر مورد نیاز ترانس را سوئیچ می کند در نتیجه منبع ولتاژ را در یک محدوده امن قرار می دهد.

بنابراین می توان گفت که خرید استابلایزر با نظارت و تثبیت مداوم نوسانات ولتاژ ظاهر شده در برنامه، به عنوان محافظ ایمنی بین تجهیزات و برنامه های کاربردی شما عمل می کند و تضمین می کند که دستگاه ارزشمند شما یک دامنه ثابت ولتاژ را به عنوان ورودی خود برای عملکرد بدون دردسر و عمر طولانی دریافت می کند.

وظایف و کارکردهای استابیلایزر فاراتل

محافظت از دستگاه در مقابل نوسانات لحظه ای برق

نوسانات لحظه ای که در ورودی برق اتفاق میفتد را کنترل کرده و دستگاه را اصطلاحا از رعد و برق های ولتاژی در امان نگه دارد. با وجود هزینه های سرسام آور برای تهیه وسایل برقی و همچنین افزایش نوسانات برق شهری توصیه می شود از استابلایزر برای دستگاه های برقی خود استفاده نمایید.

ثابت کردن ولتاژ برق شهری

از آنجایی که برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، در هر ثانیه شاید هزاران دستگاه مختلف برقی با وجود این نوسانات آسیب ببینند. استفاده از استابلایزر می تواند ولتاژ را تثبیت کند و به عمر و کارایی وسایل برقی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

محافظت در مقابل اتصال کوتاه

اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی یا داخل مدارات داخلی استابیلایزر اتفاق بیفتد دستگاه بلافاصله به صورت اتوماتیک با کمک میکروکنترلری که دارد خروجی برق را قطع کرده و از بروز آسیب و ایراد به دستگاه مصرف کننده جلوگیری می کند.

کاهش دادن هزینه های برق مصرفی

افت ولتاژ برق معمولا باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه ها می شود و قدرت موتور را به حد زیادی کاهش می دهد به همین دلیل میزان هدر رفت انرژی نیز افزایش یافته و هزینه های برق بالا می رود. با استفاده از استابلایزر میتوان جلوی این نوسانات و افت دور موتور را گرفت.