اینورتر چیست و انواع اینورتر سه فاز و تک فاز؟

این محصول (اینورتر) دارای نام های بسیاری است که از جمله آن می توان به درایو، کنترل دور موتور، درایو فرکانس متغیر یا VFD اشاره نمود. اینورتر از نظر معنای لغوی، به معنای مبدل است. اینورتر ها این قابلیت را دارند فرکانس و سطح ولتاژ تولیدی را توسط تقویت کننده ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبدیل کرده و برق AC خروجی را با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر تامین و تولید کنند. در نهایت از برق AC تولید شده در خروجی اینورتر می توانیم انواع موتور های AC سه فاز را کنترل و راه اندازی کنیم.

اینورتر ها از نظر فاز و شکل موج خروجی

به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسیم بندی می شوند، همچنین از نظر شکل موج خروجی به چهار نوع زیر قابل تقسیم هستند:

  • خروجی به شکل موج مربعی
  • خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده
  • خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده
  • خروجی به شکل سینوسی خالص

قیمت و خرید اینورتر

برای خرید این محصول باید چند مورد را مدنظر داشته باشید؛ در ابتدا، توان الکتروموتوری که برای آن می‌خواهید اینورتر تهیه کنید، بهتر است یک رنج بالاتر از توان موتور باشد؛ به‌طور مثال برای موتور ۷۵۰ وات بهتر است از اینورتر ۱ یا ۵/۱ کیلووات استفاده شود.

مبدل برق دستگاه الکترونیکی

از آن‌جایی که اینورترها خروجی سه‌فاز دارند، سعی کنید الکتروموتور سه‌فاز بخرید. مهم نیست که برق موجود تک فاز باشد یا سه فاز؛ زیرا این دستگاه برق تک فاز شما را می‌تواند به سه‌فاز تبدیل کند. در آخر باید دقت کنید که چه برقی در اختیار دارید؛ اگر دارای برق تک‌فاز شهری هستید، باید اینورتری بخرید که ورودی تک فاز ۲۲۰ ولت داشته باشد؛ و اگر هم برق سه‌فاز است، دستگاهی که تهیه می‌کنید باید از نوع ورودی سه‌فاز باشد. توجه کنید در صورتی که هر دو نوع موجود بود، برای عملکرد بهتر موتور، بهتر است از برق سه‌فاز استفاده شود.

درنهایت قیمت این محصول به موارد زیر بستگی دارد:

  • ولتاژ ورودی (سه‌فاز یا تک‌فاز)
  • آپشن‌های ارتباطی با دیگر کنترلرهای صنعتی
  • امکانات کنترلی و سطع تکنولوژی

نتیجه‌گیری

همان‌طور که مشاهده کردید این دستگاه از اجزای اصلی و مهم مدارات الکتریکی هستند. یک تکنسین طراحی و تعمیرات بردهای الکتریکی، باید بتواند مدارات اینورتر را نیز تست، عیب‌یابی و تعمیرات کند. برای خرید یک اینورتر خوب، باید تمامی معیارهای مناسب را در نظر داشته باشید. پس از تهیه یک اینورتر مناسب طبق نیازتان، می‌توانید نظاره‌گر راندمان بالا و عملکرد سیستم خود باشید.


شرکت باتری یو پی اس ایران ارائه دهنده انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداری)، استابلایزر و انواع باتری یو پی اس می باشد. برای اطلاع بیشتر در ارتباط با خرید یوپی اس، نگهداری از یو پی اس و همین طور نگهداری از باطری یو پی اس و مشاوره می توانید از صفحات مربوطه بازدید نمایید یا با شماره ۰۲۱۷۷۹۴۳۵۷۳ در تهران تماس حاصل فرمایید.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