فرق بین یو پی اس ها و اینورتر :

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر :

UPS و اینورتر هر دو منبع پشتیبان از سیستم الکتریکی را تأمین می کنند و فرق بین یو پی اس ها و اینورتر این است که تعویض UPS از منبع اصلی به باتری بسیار سریع است در حالی که در اینورتر تعویض از منبع تغذیه به باتری، چندین ساعت طول می کشد. UPS و اینورتر با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند.

مخفف UPS منبع تغذیه بدون وقفه است. UPS باتری دارد که در خلال قطع برق، برق را تأمین می کند. این نیرو را برای مدت کوتاهی فراهم می کند تا داده ها قبل از خاموش شدن کامل سیستم ذخیره شوند.

اینورتر جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند. این منبع را از منبع AC دریافت و باتری را شارژ می کند. در طول قطع برق، اینورتر منبع را از باتری دریافت می کند و منبع تغذیه تجهیزات الکتریکی را تأمین می کند.

UPS اجازه می دهد تا جریان از طریق سیستم جریان یابد تا داده ها قبل از خاموش شدن منبع اولیه ذخیره شوند. همچنین از سیستم در برابر افزایش قدرت محافظت می کند. باتری یو پی اس هنگام ورود برق از دستگاه های اصلی، با منبع تغذیه دستگاه ها در تماس است. مدار آنها شامل اینورتر، باتری و کنترلر است. UPS با کمک یکسو کننده، AC را به DC تبدیل می کند و مجدداً با کمک یک اینورتر توان DC را به AC تغییر می دهد.

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر چیست؟

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر چیست؟

UPS به طور عمده به سه نوع طبقه بندی می شود از جمله:

_ یو پی اس آماده به کار (آفلاین)
_ یو پی اس تعاملی خط
_ یو پی اس آنلاین

ویژگی اصلی اینورتر آفلاین / آماده به کار، تامین انرژی پشتیبان و محافظت از سیستم در برابر افزایش قدرت است. UPS قطع کننده برق نیز به عنوان سیستم قدرت آماده به کار شناخته می شود. UPS آنلاین دارای ترانسفورماتور ولتاژ متغیر است که سیم را اضافه یا کم می کند. UPS با دو بار تبدیل آنلاین باتری همیشه به اینورتر متصل می شود و به همین دلیل به هیچ سوئیچ انتقال قدرتی در مدار احتیاج ندارد.

تعریف اینورتر :

اینورتر یک مدار الکترونیکی است که DC را به AC تغییر می دهد. این انرژی الکتریکی ایجاد نمی کند برق از باتری تأمین می شود. ولتاژ ورودی اینورتر منبع انرژی ثابت DC است و خروجی آنها ممکن است مربع باشد موج سینوسی یا پالس سینوسی بستگی به مدار و طراحی اینورتر دارد. فرکانس موج خروجی اینورتر همانند فرکانس استاندارد یعنی 50 یا 60 هرتز باقی می ماند.

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر چیست؟

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر چیست؟

زمان اجرا آنها به توان باتری بستگی دارد. اگر تعداد دستگاه هایی که از اینورتر استفاده می کنند افزایش یابد، زمان اجرای آنها کاهش می یابد. برای بهبود زمان کار از تعداد باتری های اینورتر برای ذخیره انرژی DC استفاده می شود.

هنگامی که منبع برق اینورتر در دسترس نباشد، برق را به تجهیزات برقی منتقل می کند و برای کنترل سرعت موتور از آن استفاده می شود. در سیستم برق، اینورتر انرژی را به سیستم توزیع می دهد. همچنین از این ماده برای گرمایش القایی استفاده می شود زیرا توان فرکانس پایین را به فرکانس بالا تبدیل می کند.

اینورتر Stand Alone نوع اصلی اینورتر است که DC را به AC تبدیل می کند. خروجی اینورتر موج سینوسی است اما بعضی اوقات به دلیل اعوجاج ممکن است شکل آنها مختل شود.

اینورتر انرژی الکتریکی را ذخیره نمی کند. برای ذخیره انرژی الکتریکی از باتری استفاده می کند. باتری انرژی را به صورت DC ذخیره می کند. اینورتر به ذخیره انرژی الکتریکی ناشی از منبع در باتری ها کمک می کند. باتری جریان را به صورت DC ذخیره می کند که مجدداً با کمک اینورتر و تامین لوازم خانگی به AC تبدیل می شود زیرا تجهیزات الکتریکی روی توان AC کار می کنند.

فرق بین یو پی اس ها و اینورتر :

UPS وسیله الکتریکی است که یکسو کننده برای تأمین توان پشتیبان به سیستم دارد در حالی که اینورتر DC را به AC تبدیل می کند.
کارکرد اصلی UPS ذخیره انرژی الکتریکی است در حالی که اینورتر قدرت AC را به برق DC تبدیل می کند.
در حین قطع برق، UPS فوراً از منبع اصلی به باتری تغییر می یابد در حالی که اینورتر دارای تاخیر زمانی است.
UPS قدرت تهیه پشتیبان برق را فراهم می کند و اینورتر منبع تغذیه پشتیبان الکترونیکی را تأمین می کند.
Offline، Online و Line Interruptive انواع UPS است در حالی که اینورتر از دو نوع است یعنی اینورتر آماده به کار و اینورتر Grid tie.
UPS به طور مستقیم به لوازم خانگی متصل می شود در حالی که اینورتر ابتدا به باتری وصل می شود و سپس به مدار لوازم متصل می شود.
UPS نسبت به اینورتر گرانتر است.
یکسو کننده و باتری در مدار UPS ساخته شده اند. یکسو کننده AC را به DC تبدیل می کند و انرژی را در باتری ذخیره می کند در حالی که اینورتر دارای یک باتری خارجی برای ذخیره انرژی DC است.
UPS منبع تهیه پشتیبان را برای مدت زمان بسیار کوتاه فراهم می کند در حالی که اینورتر برق را برای مدت طولانی تأمین می کند.
UPS دارای نوسان ولتاژ نیست زیرا ورودی آنها مستقل از منبع خروجی است در حالی که اینورتر دارای ولتاژ است.

نتیجه:

UPS در مقایسه با اینورتر کارآمدتر است. UPS بدون تأخیر و نوسان پشتیبان گیری الکتریکی را در وسایل انجام می دهد. اینورتر واسطه ای بین منبع تغذیه اولیه و باتری است. باتری به ذخیره انرژی کمک می کند و در خلال قطع برق، AC را به DC تبدیل کرده و نیرو را به اینورتر انتقال می دهد.

منبع : باتری یو پی اس ایرانی